Anomalie tętnic wieńcowych

Znalezione obrazy dla zapytania Choroba wieńcowaCzęstość występowania nieprawidłowej anatomii naczyń wieńcowych wynosi około 1% w populacji ogólnej; jednak prawdziwa częstość może być znacznie większa, ponieważ angiografia wieńcowa CT (CTCA) wskazuje aż dwukrotnie więcej niż w przypadku inwazyjnej angiografii wieńcowej (ICA). Jest to ważne, ponieważ CTCA staje się bardziej uznaną techniką w ocenie podejrzenia tętnicy wieńcowej. Większość anomalnych tętnic wieńcowych stanowi klinicznie nieistotne zmiany „normalnej” anatomii wieńcowej; jednak niewielka liczba osób ma klinicznie ważną nieprawidłową anatomię, która może upośledzać przepływ krwi wieńcowej podczas wysiłku fizycznego i ma istotne konsekwencje aeromedyczne. Identyfikacja nieprawidłowej anatomii wieńcowej powinna prowadzić do aktywnego wykluczenia lub potwierdzenia współistniejącej CHD.
[przypisy: niepokój manipulacyjny, wirusowe zapalenie krtani, zdrowe odżywianie dzieci ]