Bcl-2-zależne utlenianie pirogronianowej dehydrogenazy-E2, pierwotnego autoantygenu żółciowej dróg żółciowych, podczas apoptozy ad 8

Komórki apoptotyczne są oznaczone gwiazdkami. Barwienie analizowano za pomocą konfokalnej, immunofluorescencyjnej mikroskopii. Barwienie PDC-E2 było obecne w apoptotycznych komórkach HeLa transfekowanych Bcl-2 (h) i apoptotycznych, świeżo izolowanych IBDEC (j), chociaż nie w apoptotycznych pierwotnych fibroblastach (1). Bary, 20 m. Wyświetlane są reprezentatywne obrazy. Dyskusja Selektywna modyfikacja autoantygenów podczas apoptozy doprowadziła do sugestii, że komórki apoptotyczne mogą być źródłem immunogenu u pacjentów z chorobą autoimmunologiczną. Wysoki procent autoantygenów jest cięty przez kaspazy lub w inny sposób zmieniony podczas apoptozy i stę.ony w pęcherzykach błony powierzchniowej lub ciałach apoptotycznych. Te badania pokazują, że PDC-E2 nie jest cięty przez kaspazy podczas apoptozy, ani nie jest skoncentrowany na powierzchni komórki. Jednakże, w większości typów komórek, PDC-E2 ulegało zmianom strukturalnym podczas apoptozy, co wykryto przez utratę epitopów PDC-E2 rozpoznawanych przez autoprzeciwciała pacjenta PBC. Wiele różnych bodźców wywołujących apoptozę miało taki sam wpływ na rozpoznawanie PDC-E2. Utrata rozpoznawania tego antygenowego epitopu (ów) była prawdopodobnie spowodowana kowalencyjną modyfikacją grupy sulfhydrylowej PDC-E2 przez glutation, z wytworzeniem mieszanego dwusiarczku (PDC-E2-S-SG). Wyniki te wskazują, że zredukowana forma PDC-E2, a nie glutationu PDC-E2, jest odpowiedzialna za aktywację autoreaktywnych komórek B specyficznych dla PDC-E2 u pacjentów z PBC. Znamiennie, cholangiocyty i komórki nabłonkowe gruczołu ślinowego, typy komórek najczęściej dotknięte chorobą z PBC, zachowują epitop PDC-E2 rozpoznawany przez autoprzeciwciała pacjenta PBC po apoptozie. Tak więc, brak modyfikacji PDC-E2 po apoptozie wydaje się być niezwykły i zachowuje jego antygenowy epitop. W każdym typie komórek rozpoznawanie autoprzeciwciał PDC-E2 po apoptozie korelowało z poziomem ekspresji Bcl-2. Wykazano, że ekspresja Bcl-2 hamuje uszkodzenie białka oksydacyjnego podczas śmierci komórki (22, 23). W warunkach stosowanych do indukowania apoptozy ekspresja Bcl-2 opóźniała, ale nie zapobiegała apoptozie. Dodatkowo, nadekspresja Bcl-2 przez transfekcję w komórkach HeLa zachowała rozpoznawanie PDC-E2 po apoptozie, w przeciwieństwie do komórek WT HeLa. Tak więc wydaje się, że Bcl-2 hamuje glutatiolowanie białka podczas apoptozy. Pozorny mechanizm, dzięki któremu Bcl-2 hamuje uszkodzenia oksydacyjne podczas apoptozy, jest różny w różnych typach komórek i w niektórych przypadkach pozostaje niejasny. W Hebla transfekowanym Bcl-2 (3, Bcl-2 może działać przez zwiększenie podstawowych poziomów glutationu (41). Śródbłonkowe cholangiocyty wyrażają wysokie poziomy Bcl-2, w przeciwieństwie do większości innych typów komórek in vivo (25). Zatem ekspozycja limfocytów B na obniżone PDC-E2 z uszkodzonych i umierających komórek jest prawdopodobnie minimalna. W związku z tym postulujemy, że niezwykle wysokie stężenia zredukowanej postaci PDC-E2 po uszkodzeniu i śmierci śródbłonkowej cholangiocyty są częściowo odpowiedzialne za aktywację autoreaktywnych komórek B u pacjentów z PBC. Dodatkowe czynniki wyraźnie regulują indukcję wytwarzania przeciwciał anty-PDC-E2 o wysokim mianie IgG, ponieważ inne stany związane ze zwiększoną śmiercią komórek cholangiocytów nie są związane z wytwarzaniem autoprzeciwciał swoistych dla PDC-E2. Uszkodzenie dróg żółciowych w PBC jest uważane raczej za pośredniczone przez aktywowane limfocyty T niż przez autoprzeciwciała (42, 43). Aktywacja komórek T wymaga prezentacji peptydów ograniczonej do MHC przez komórki prezentujące antygen (APC), takie jak makrofagi i komórki dendrytyczne. Wcześniejsze badania dwóch autoantygenów nie będących PBC, insuliny (44) i beta2-glikoproteiny I (45) wykazały, że przetwarzanie APC tylko tych zredukowanych grup sulfhydrylowych postaci tych autoantygenów prowadzi do aktywacji autoreaktywnych limfocytów T. Podczas gdy PDC-E2 jest ekspresjonowany endogennie przez APC, wykazano, że APC prezentują różne peptydy tego samego antygenu, w zależności od tego, czy antygen jest wyrażany endogennie, czy pochłonięty ze źródła egzogennego, takiego jak komórki apoptotyczne (46). Ustalenie, czy stan oksydacyjny grup sulfhydrylowych PDC-E2 wpływa również na aktywację autoreaktywnych komórek T u pacjentów z PBC może dodatkowo pomóc w zrozumieniu patogenezy tej choroby. Sugestia, że apoptotyczne cholangiocyty są źródłem immunogenu w PBC, oznacza, że aktywacja autoreaktywnych limfocytów w PBC jest epifenomenem po uszkodzeniu dróg żółciowych. Mimo to, autoprzeciwciała są typowo wykrywane u pacjentów z PBC z wczesnym stadium choroby, gdy istnieje niewielki lub żaden z objawów uszkodzenia dróg żółciowych. Co ciekawe, nieprawidłowa ekspresja cząsteczek MHC klasy II na boczno-bocznej powierzchni wewnątrzwątrobowych cholangiocytów u pacjentów z PBC wskazuje, że same cholangiocyty działają jako APC (47).
[przypisy: stężenie alkoholu we krwi kalkulator, niepokój manipulacyjny, szkoła rodzenia madalińskiego ]
[patrz też: przychodnia ożarów mazowiecki, badanie kału na pasożyty, polskie towarzystwo ultrasonograficzne ]