Bcl-2-zależne utlenianie pirogronianowej dehydrogenazy-E2, pierwotnego autoantygenu żółciowej dróg żółciowych, podczas apoptozy

Ścisły związek między autoprzeciwciałami przeciwko pirogronianowej dehydrogenazie-E2 (PDC-E2), wszechobecnym białkiem mitochondrialnym i pierwotną marskością żółciową wątroby (PBC) jest niewyjaśniony. Wiele autoantygenów jest selektywnie modyfikowanych podczas apoptozy, która skupiła uwagę na komórkach apoptotycznych jako potencjalnym źródle neo-antygenów. odpowiedzialne za aktywację autoreaktywnych limfocytów. Ponieważ zwiększona apoptoza komórek nabłonka dróg żółciowych (cholangiocyty) jest widoczna u pacjentów z PBC, ocenialiśmy wpływ apoptozy na PDC-E2. Rozpoznanie autoprzeciwciała przez PDC-E2 przez immunofluorescencję utrzymywało się w apoptotycznych cholangiocytach i wydawało się niezmienione przez analizę immunoblot. PDC-E2 nie było rozszczepiane przez kaspazy ani nie koncentrowało się w pęcherzykach powierzchniowych w komórkach apoptotycznych. W innych typach komórek rozpoznanie autoprzeciwciał PDC-E2, jak oceniono za pomocą immunofluorescencji, zostało zniesione po apoptozie, chociaż poziomy ekspresji PDC-E2 pojawiły się niezmienione, gdy zbadano je za pomocą analizy immunoblot. Zarówno nadekspresja Bcl-2, jak i zubożenie glutationu przed indukcją apoptozy zapobiegły tej utracie rozpoznania autoprzeciwciał, co sugeruje, że glutation, zamiast degradacji lub utraty, PDC-E2 był odpowiedzialny za utratę sygnału immunofluorescencyjnego. Postulujemy, że apoptotyczne cholangiocyty, w przeciwieństwie do innych typów apoptotycznych komórek, są potencjalnym źródłem immunogennego PDC-E2 u pacjentów z PBC. Wstęp Pierwotna żółta marskość wątroby (PBC) jest powoli postępującą chorobą wątroby, charakteryzującą się przewlekłym nieopłacalnym niszczeniem wewnątrzwątrobowych komórek nabłonkowych dróg żółciowych (cholangiocyty) i wysokich mian przeciwciał IgG anty mitochondrialnych (1). Chociaż jest to rzadka choroba, PBC jest wiodącym wskazaniem do przeszczepienia wątroby u kobiet. Około 70% pacjentów ma również zajęcie gruczołu ślinowego (2). Jedyne szeroko stosowane leczenie medyczne, ursodeoksycholan (UDCA), jest tylko umiarkowanie skuteczne w zapobieganiu progresji do marskości (3. 5). Co ciekawe, Gershwin i inni (6. 8) stwierdzili, że ponad 90% pacjentów z PBC produkuje autoprzeciwciała specyficzne dla epitopu zależnego od konformacji podjednostki E2 kompleksu dehydrogenazy pirogronianowej (PDC-E2), wszechobecnego białka macierzy mitochondrialnej związanego z wewnętrzną błoną mitochondrialną. Autoreaktywne limfocyty T swoiste wobec sampeptydów PDC-E2 zostały również wyizolowane od pacjentów z PBC (9, 10). Przeciwciała o wysokim mianie anty-PDC-E2 o tej samej swoistości są rzadko spotykane w innych chorobach autoimmunologicznych, ani u niedotkniętych krewnymi pacjentów z PBC (11). Zrozumienie, dlaczego odpowiedź immunologiczna przeciwko temu konkretnemu autoantygenowi jest tak ściśle związana z PBC, może dostarczyć wglądu w patogenezę PBC. Jako grupa autoantygeny nie mają wspólnej dystrybucji komórkowej lub funkcji, która odróżnia je od nonautoantigenów. Jednakże wysoki procent autoantygenów jest specyficznie cięty przez kaspazy, swoiste dla apoptozy proteazy cysteinowe (12, 13) i stają się one skoncentrowane w pęcherzykach powierzchniowych cytoplazmatycznych lub ciałach apoptotycznych podczas apoptozy (14). Inne autoantygeny są fosforylowane lub modyfikowane w inny sposób podczas apoptozy (15). Ostatnie badania sugerują, że w normalnych warunkach komórki apoptotyczne pochłonięte przez komórki dendrytyczne służą jako źródło auto-antygenów do indukowania peryferyjnej autotolerancji (16, 17). Niewykluczone, że w niesprzyjających warunkach apoptoza może generować unikalne neoantygeny. dla których nie indukowano samookaleczenia obwodowego. Na przykład, granzym B, uwalniany podczas cytotoksycznej mediowanej przez limfocytu T limfocytów (za pośrednictwem CTL) apoptozy komórek docelowych podczas odpowiedzi zapalnych, rozszczepia wiele układowych autoantygenów związanych z chorobą autoimmunizacyjną w miejscach odmiennych od tych w kaspazach (18). Możliwość, że zmienność w apoptotycznym szlaku sygnałowym między typami komórek może również prowadzić do generowania. Neo-antygenów. w wybranych typach komórek nie było dokładnie badane. W PBC, jak również w innych zapalnych cholangiopatiach, zwiększona apoptoza cholangiocytów w obecności aktywowanych CTL jest widoczna w próbkach biopsyjnych (19. 21). Zajęliśmy się tym, czy PDC-E2, podobny do autoantygenów w kilku układowych chorobach autoimmunologicznych, ulega strukturalnej zmianie lub staje się skoncentrowany na powierzchni komórki podczas apoptotycznej śmierci komórki. Analiza immunoblot PDC-E2 za pomocą autoprzeciwciał pacjenta PBC wykazała, że PDC-E2 nie był substratem do cięcia za pośrednictwem BpPazy lub granzymu B i pozostawał zlokalizowany w mitochondriach po apoptozie. Jednakże utracono immunofluorescencyjne barwienie PDC-E2 w kilku liniach komórkowych bez limfobocytów (komórki HeLa, Caco-2, Jurkat T, fibroblasty 3T3 i fibroblasty pochodzące z ludzkiej skóry) po apoptozie, chociaż nie w linii komórkowej cholangiocytów, linia komórek gruczołów ślinowych, ani w świeżo izolowanych wątrobowych komórkach nabłonka żółciowego
[hasła pokrewne: wirusowe zapalenie krtani, stężenie alkoholu we krwi kalkulator, zst kolbuszowa ]
[patrz też: badanie kału na pasożyty, polskie towarzystwo ultrasonograficzne, stężenie alkoholu we krwi kalkulator ]