PPAR ligandy hamują wzrost guza pierwotnego i przerzuty przez hamowanie angiogenezy ad 7

Ponieważ TZD mogą zmniejszać PSA wytwarzane przez komórki nowotworowe (LNCaP) in vitro przy minimalnym hamowaniu proliferacji komórek nowotworowych (9), wycinaliśmy guzy, aby określić, czy TZD wywierały wpływ na ortotopowy wzrost nowotworu. W porównaniu z nowotworami kontrolnymi, guzy leczone rosiglitazonem i troglitazonem były o 72% i 52% mniejsze niż guzy kontrolne. Ponadto, guzy leczone TZD wykazywały znaczące zmniejszenie gęstości naczyń (dane nie pokazane). Dlatego przeciwnowotworowy efekt PPAR. Ugandom może towarzyszyć antyangiogeneza zarówno w lokalizacjach podskórnych, jak i ortotopowych. Leczenie systemowe z PPAR. ligandy zapobiegają inwazji przerzutowej Następnie badaliśmy wpływ TZD na przerzut nowotworu. Myszy traktowano przez 17 dni rosiglitazonem (100 mg / kg / dzień) lub nośnikiem (metyloceluloza) po usunięciu pierwotnej LLC. Usunięcie pierwotnej LLC zmniejsza krążący inhibitor angiogenezy angiostatyny, powodując szybki wzrost przerzutów do płuc (23). U myszy leczonych nośnikiem obserwowano znaczny wzrost przerzutów do płuc (Figura 7a). Prawidłową tkankę płucną prawie całkowicie zastąpiono rosnącymi inwazyjnymi przerzutami. Ciężar płuc u tych myszy wynosił 481. 85 mg (Figura 7b). Przeciwnie, myszy leczone rosiglitazonem w dawce 50 i 100 mg / kg / dobę nie wykazały żadnych ustalonych inwazyjnych przerzutów (Figura 7a), z ciężarem płuc 194. 22 i 165. 13 mg, odpowiednio (Figura 7b), w porównaniu z normalnymi masami płuc wynoszącymi 161. 8 mg (Figura 7b). Rycina 7 Terapia systemowa za pomocą PPAR. ligandy zapobiegają inwazji przerzutowej po usunięciu pierwotnej LLC. (a) Porównanie wzrokowe płuc myszy w dniu leczenia 17 z nośnikiem (Ctr) lub rozyglitazonem (R50, 50 mg / kg / dzień; R100, 100 mg / kg / dzień). Pasek skali, cm. (b) Rozyglitazon (R50 i R100) zapobiega przerzutom, co odzwierciedla znaczny spadek masy płuc, co koreluje z ciężarem guza. R400, 400 mg / kg / dzień. NL, normalna masa płuc. (c) Barwienie hematoksyliną i eozyną pokazujące pojedyncze komórki guza LLC w naczyniach krwionośnych (czarne groty strzałek) w płucach myszy leczonych rozyglitazonem. Pasek skali, 50 .m. (d i e, wypustki) Typowe wzorce nieprawidłowości w centrosomalnych zmianach w kontroli przerzutowej LLC, co wykazano przez barwienie immunofluorescencyjne dla perycentrin (zielone). (d i e) W mysich płucach leczonych rosiglitazonem, podwójne barwienie immunofluorescencyjne dla perycentrin i PECAM (marker śródbłonka) pokazuje komórki guza LLC wewnątrz naczyń krwionośnych. Nieprawidłowe centrosomy komórek nowotworowych barwionych perycentrinami są zielone (białe groty strzałek), a śródbłonek jest czerwony. Gwiazdka pokazuje czerwone krwinki (d, czerwony). Barwienie jądra przez Hoechst jest niebieskie. Pasek skali, 5 .m. (f i g) Wpływ leczenia rozyglitazonem na aktywność MMP i TIMP. Reprezentatywne zymogramy żelatynowe wykazują, że działanie przeważającej żelatynazy wykryte w komórkach HUVEC nie zależy od leczenia rozyglitazonem (f). Przeciwnie, testy aktywności biologicznej TIMP wykazują wzrost aktywności TIMP do około 1,0. M rozyglitazonu (g). Poszczególne komórki guza LLC u myszy leczonych rozyglitazonem znaleziono wewnątrz naczyń krwionośnych, co wykazano przez barwienie hematoksyliną i eozyną (Figura 7c). Aby potwierdzić, że te komórki są komórkami nowotworowymi, przeprowadziliśmy barwienie immunofluorescencyjne dla perycentrin, białka centrosomalnego stosowanego do wykrywania komórek nowotworowych (34). Komórki nowotworowe LLC w kontrolnych płucach z inwazyjnymi przerzutami wykazują wysoki poziom nieprawidłowości w centrosomach (> 50%), co wykazano przez barwienie immunofluorescencyjne dla perycentrin (Figura 7, d i e, wypustki). U myszy leczonych rozyglitazonem komórki nowotworowe z zaburzeniami centrosomu znajdowały się tylko wewnątrz naczyń krwionośnych płuc zabarwionych PECAM (ryc. 7, d i e). Komórki nowotworowe LLC nie zostały wykryte poza naczyniami. Wyniki te sugerują, że rozyglitazon hamuje przerzuty przez zapobieganie inwazji komórek nowotworowych przez śródbłonek. Powszechnie uważa się, że metaloproteinazy macierzy (MMP) mogą sprzyjać inwazji komórek nowotworowych, podczas gdy TIMP zmniejszają inwazję. W celu ustalenia, czy rozyglitazon ma wpływ na aktywność MMP związaną z nowotworem, przetestowaliśmy kondycjonowaną pożywkę komórek śródbłonka, które leczono rozyglitazonem za pomocą zymografii żelatynowej. Przeważającą wykrywaną żelatyna była MMP-2 (żelatynaza A), której działanie nie było zależne od leczenia rozyglitazonem (Figura 7f). Biorąc pod uwagę, że aktywność proteolityczna netto jest funkcją równowagi między MMP a ich endogennymi inhibitorami, TIMP, następnie testowaliśmy te same próbki w radiometrycznym teście enzymatycznym pod kątem aktywności hamującej MMP (25, 26). Stwierdziliśmy, że leczenie rozyglitazonem prowadzi do zwiększenia aktywności bioaktywnej MMP na tle w przybliżeniu tej samej aktywności żelatynazy (Figura 7g).
[patrz też: syrop tymiankowy złożony, mleko z biedronki wycofane, redukcja tkanki tłuszczowej dieta ]
[więcej w: polskie towarzystwo ultrasonograficzne, stężenie alkoholu we krwi kalkulator, kalendarz triathlon 2015 ]