Wiązanie cholesterolu, wypływ i domena oddziałująca z PDZ receptora zmiatającego BI pośredniczy w sygnalizacji inicjowanej przez HDL

Wiązanie się HDL z receptorem zmiatającym BI (SR-BI) pośredniczy w ruchu cholesterolu. HDL indukuje również liczne sygnały komórkowe, które w śródbłonku zachodzą poprzez SR-BI i zbiegają się w celu aktywacji eNOS. Aby określić podstawę molekularną zdarzenia sygnałowego indukowanego przez HDL, zbadaliśmy mechanizmy proksymalne w aktywacji eNOS HDL. W komórkach śródbłonka HDL i metylo-y-cyklodekstryna powodowały porównywalną aktywację eNOS, podczas gdy obciążona cholesterolem metylo- (3-cyklodekstryna nie miała wpływu. Fosforydyna obciążona fosfatydylocholiną powodowała większą stymulację niż natywny HDL, a blokowanie przeciwciała przeciw SR-BI, które zapobiega wypływowi cholesterolu, zapobiegało aktywacji eNOS. W modelu rekonstytucji w komórkach COS-M6, aktywacja eNOS typu dzikiego, w której pośredniczy SR-BI, zarówno przez HDL, jak i małe pęcherzyki jednowarstwowe (SUV), podczas gdy zmutowany AVI SR-BI, który nie jest zdolny do wypływu do SUV, transmitował sygnał tylko przez HDL. Ponadto, aktywacja eNOS przez metylo-P-cyklodekstrynę była zależna od SR-BI. Badania zmutowanych i chimerycznych receptorów zmiatających klasy B ujawniły, że C-końcowa cytoplazmatyczna domena oddziałująca PDZ i C-końcowe domeny transbłonowe SR-BI są oba niezbędne do sygnalizowania HDL. Ponadto wykazaliśmy bezpośrednie wiązanie cholesterolu z C-końcową domeną przezbłonową przy użyciu aktywowanej pochodną cholesterolu. Zatem sygnalizacja HDL wymaga wiązania cholesterolu i wypływu oraz C-końcowych domen SR-BI, a SR-BI służy jako czujnik cholesterolu na błonie komórkowej. Wprowadzenie Krążące poziomy HDL są odwrotnie proporcjonalne do częstości występowania miażdżycy tętnic, a próby kliniczne z lekami zwiększającymi HDL pokazują, że podwyższenie poziomu lipoprotein zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (1, 2). Tak więc HDL nie jest jedynie markerem, ale silnym mediatorem zdrowia sercowo-naczyniowego. Cząsteczka HDL składa się z otoczki apolipoprotein (głównie apolipoproteiny apoA-I i apoA-II), fosfolipidów i cholesterolu otaczających lipidowy rdzeń triglicerydów i estrów cholesterolu. Atheroprotekcja HDL jest częściowo spowodowana działaniem HDL w dostarczaniu pozawątrobowego cholesterolu do wątroby w celu wydalania do żółci w procesie znanym jako powrotny transport cholesterolu. Odwrotny transport cholesterolu wiąże się z wiązaniem HDL z receptorem zmiatającym wątrobę BI (SR-BI), glikoproteiną powierzchni komórkowej 82 kDa. SR-BI jest również wyrażany na wysokich poziomach w nadnerczach i gruczołach nadnerczy, gdzie uczestniczy w regulacji syntezy hormonów steroidowych (3, 4). SR-BI po raz pierwszy zidentyfikowano przez jego homologię sekwencji z receptorem wymiotnym klasy B CD36 (5, 6). CD36 i SR-BI mają około 30% homologii sekwencji aminokwasów, a przewidywane struktury drugorzędowe są prawie identyczne, przy czym każde białko zawiera 2 domeny transbłonowe i 2 cytoplazmatyczne oraz dużą domenę zewnątrzkomórkową. SR-BI odgrywa kluczową rolę w metabolizmie HDL, ułatwiając transport estru cholesterylowego z HDL do komórek w procesie nazywanym selektywnym wychwytem. SR-BI stymuluje również dwukierunkowy strumień wolnego cholesterolu między komórkami i lipoproteinami. Ponadto, SR-BI pośredniczy w zwiększaniu masy cholesterolu komórkowego i zmienia rozkład cholesterolu w domenach błonowych osocza, co ocenia zwiększona wrażliwość cholesterolu błonowego na pozakomórkową oksydazę cholesterolową (7, 8). Wcześniejsze badania wykazały, że te kluczowe funkcje transportu lipidów w SR-BI są zależne od zewnątrzkomórkowej domeny receptora (9). Chociaż miażdżyca zapewniana przez HDL i SR-BI została wcześniej przypisana do transportu wstecznego cholesterolu, mechanizmy leżące u podłoża przeciwmiażdżycowych właściwości lipoproteiny nie są dobrze poznane (10). Ostatnie badania wskazują, że oprócz zdolności do pośredniczenia w komórkowym i globalnym metabolizmie cholesterolu, HDL inicjuje przekazywanie sygnałów w różnych typach komórek istotnych dla aterogenezy, w tym śródbłonka, mięśni gładkich naczyń, monocytów i płytek krwi [11, 12]. Te zdarzenia sygnalizacyjne obejmują aktywację specyficznych dla PKC, fosfatydyloinozytolu i fosfatydylocholiny (zależnych od PC) fosfolipaz C i D, MAPK, kinazy tyrozynowej, heterotrimerycznych białek G i p21ras; wytwarzanie cAMP i ceramidu; i wewnątrzkomórkowe uwalnianie wapnia (11). Wcześniej wykazaliśmy, że HDL powoduje silną aktywację eNOS w śródbłonku naczyniowym poprzez wiązanie apoA-I do SR-BI (13), generując w ten sposób przeciwmiażdżycową cząsteczkę sygnałową NO. W śródbłonku zarówno eNOS, jak i SR-BI są zlokalizowane w domenach błon komórkowych wzbogaconych w cholesterol, znanych jako kaweole, które stanowią podzbiór tratw lipidowych. Badania z użyciem izolowanych błon kawalerów wskazują, że wszystkie sprzężenia molekularne SR-BI z eNOS znajdują się w obrębie domeny (13)
[podobne: instytucje zajmujące się pomocą dla młodzieży z problemami rodzinnymi, kalendarz triathlon 2015, kolbuszowa dolna ]
[więcej w: wirusowe zapalenie krtani, zdrowe odżywianie dzieci, syrop tymiankowy złożony ]